Poplave u Maglaju 16.05.2014. (treći dan)

17.05.2014. 09:41 0

Rezime stanja poplava 16.05.2014. godine.

 

20:15 - HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/ GRAĐANI UPUĆUJU APEL DA KUĆE GDJE ŽIVE INVALIDI TREBAJU POMOĆ U VODI I HRANI, NARANDŽASTI DIO, TAMO JE I TRUDNICA. 

 

20:02 - TRUDNICA O KOJOJ SMO INFORMACIJE PRENIJELI EKIPI U HELIKOPTERU, NAKON ČEGA JE ONA EVAKUISANA IZ ULIŠNJAKA JE NA SIGURNOM I OSJEĆA SE DOBRO. 

 

20:01 - "MISLIMO DA SMO URADILI ONO ŠTO SMO TREBALI, DALI SMO SVE OD SEBE. CRPILI SMO I ZADNJE ATOME SNAGE DA SAZNAMO INFORMACIJE, DA APELUJEMO, OBAVJEŠTAVAMO, UVEZUJEMO, ZOVEMO, TRAŽIMO... NADAMO SE DA SMO UČINILI ONO ŠTO SE OD NAS I OČEKIVALO. U NADI I UZ DOVE I MOLITVE SVEVIŠNJEM DA SE OVA DRAMA NA PODRUČJU NAŠE OPĆINE NAPOKON SMIRI I PRIVEDE KRAJU SVE VAS TOPLO POZDRAVLJAMO I SELAMIMO", REDAKCIJA NEZAVISNOG MAGLAJSKOG NEWS PORTALA www.maglajinfo.com

 

20:00 - Privodimo kraju i treći dan LIVE prijenosa dešavanja u našem gradu kojeg su ovih dana zahvatile nezapamćene poplave. 

 

19:53 - SITUACIJA U BRADIĆIMA NAJGORA JE ZA SADA NA PODRUČJU OPŠTINE. ONI UPUĆUJE APELE ZA POMOĆ. 

 

19:50 - Iako apeli dolaze, njihov broj sve je manji, a situacija na području naše Općine daleko je bolja u ovim trenucima već jučer i sinoć. 

 

19:30 - Dobijamo apele za pomoć Gornjoj Kosovi, Bradićima i Ulišnjaku. 

 

19:15 - Grad Maglaj je skoro dobio bitku sa vodenom stihijom. 

 

18:55 - Fotografije od prije nekoliko trenutaka pogledajte na slijedećem linku: http://goo.gl/8QRhYb

 

18:45 - Vode je sve manje na ulicama našeg grada. Vijesti o ljudskim gubicima hvala Bogu još nema. 

 

18:31 - ISLAMSKA ZAJEDNICA BOSNE I HERCEGOVINE AKTIVNO SE UKLJUČUJE U POMOĆ UGROŽENIM PODRUČJIMA. Reisu-l-ulema nalaže da se u svim džamijama IZ u BiH naredne džume organizira sergija za pomoć pogođenim područjima. Također, zahtjeva od svih zvaničnika IZ: mutevelija, imama, predsjednika medžlisa, glavnih imama, direktora ustanova i muftija da  do kraja trajanja krize budu na raspolaganju ugroženim građanima. Više na: http://goo.gl/DDy7fZ

 

18:20 - APEL/APEL/APEL/APEL/APEL/APEL/APEL POMOĆ OSIM GRADSKOM PODRUČJU POTREBNA I ULIŠNJAKU, STAROM GRADU I BRADIĆIMA. 

 

18:10 - Maglajlije i Maglajke širom SVijete će pomoći Maglaj. Oni se konstatno javljaju napšoj Redakciji sa upitom da im damo uputstva kako i na koji način pomoći. 

 

18:05 - Pogledajte kako izgleda centar grada u našoj foto galeriji. 

 

17:59 - VODA SE POVLAČI SVE VEĆOM BRZINOM. 

 

17:55 - Hvala Bogu još nema vijesti o ljudskim žrtvama na području naše Općine. 

 

17:50 - MORAMO SE DRŽATI ZAJEDNO. Prenosimo Vam riječi Nine Hasanić: "Žao mi je što svi koji su u gradu tu ne mogu vidjeti koliko se ljudi angažuju, koliko prikupljaju hranu, deke i ostalo, jer kad bi vidjeli sve to, mislim da bi na trenutak zaboravili u kakvoj se situaciji nalaze i da bi im to pomoglo, jer tolika podrška je zaista bi im olakšala, jer mnogi misle da su sve izgubili, ali ako Bog da sve će se to vratiti uz pomoć ovih divnih ljudi, volontera, donatora i nas običnih ljudi, jer najbitnije u svemu tome je da nema ljudskih žrtava, a ostalo ćemo sve zajedno da vratimo."

 

17:49 - U nekim dijelovima grada, trenutno voda je do koljena, ali iz CZ preporučuju da se ne hoda nigdje bez opreza i zaštitne opreme. 

 

17:47 - SITUACIJA SE IZ SATA U SAT U NAŠEM GRADU POPRAVLJA. 

 

17:46 - U Maglaju se trenutno nalaze spasilačke ekipe sa čamcima, a angažovan je i helikopter Oružanih snaga te sve raspoložive snage i dobrovoljci koji rade na spašavanju stanovništva.

 

17:29 - HVALA BIHAĆ, KOZARAC, SARAJEVO, ZENICO, TEŠANJ I OSTALI KOJI POMAŽETE I ŠALJETE SVOJU POMOĆ U NAŠ GRAD.

 

17:23 - Odron blata na magistralnom putu M-17 u Nemili danas je uklonjen, te se saobraćaj odvija jednom trakom, uglavnom za potrebe civilnih služba i drugih organizacija za pružanje pomoći na području ZDK.

 

17:00 - NEPOTVRĐENO JE DA je 061/829-599 broj od ljudi u helikopteru koji leti iznad Maglaj‬-a. Ako znate da ima nekih ljudi do kojih se nije došlo do sada javite na ovaj broj.

 

16:50 - PIŠE DINO ĐONLIĆ: "Kamion iz Sarajeva sa hranom vodom odjećom, pelenama, lijekovima i ostalim krenuo za Maglaj. Da Allah olakša put i da stigne mojim Maglajlijama. Svaka čast maglajskim studentima u Sarajevu i svim dobrim ljudima. Držite se!

 

16:45 - U MAGLAJ STIŽE POMOĆ IZ SVIH KRAJEVA BOSNE I HERCEGOVINE. STANOVNIŠTVO SE POZIVA DA OSTANU MIRNI, SVI ĆE BITI ZBRINUTI. 

 

16:30 - Maglaju je stigla pomoć sa svih strana, stigli se helikotperi iz Hrvatske, hrana i potrepštine stižu iz Sarajeva, Kozarca. APEL Neka niko ne prestane sa skupljanjem pomoći, zaista pomoći Maglaju treba u velikim količinama. Hrana, voda, čizme, higijena.

 

16:00 - AS JELAH otvorio skladište u gradu

 

15:40 - "...imamo svega, vojske je puno nema toga sta ne dijele apsolutno svima, ja cak i cigare uzeo, pomazu, nikom nista ne fali u gradu, jedino sto cekamo da se voda jos malo spusti da mozemo izaci... Kod nas (autobuske stanice) je oko 40tak cm, ali na sjeveru ima vode jos do prvih spratova...puno je mulja i taloga pa se ne moze hodati jos..." (A.S.)

 

15:15 - Pogledajte dramatične snimke Maglaja iz zraka 16.05.2015. (NOVO VRIJEME)

 

14:10 - Pogledajte video vožnje čamcem kroz poplavljena područja

 

14:50 - BIJELČA PLOČA/ČAKALOVAC -" Dosta ljudi s Bijele Ploče je izbjeglo iz svojih kuća na Čakalovac, Plane, kuće su gore pune, u svakoj kući je po nekoliko porodica. Nemaju mogućnost da nabave hranu,vodu a teško je sada i doći do njih jer su odvojeni od grada, ako iko bude imao mogućnost da stupi s nekim u kontakt od ljudi koji dijele hranu neka krenu i u tom pravcu. Stari grad ,Čakalovac, Plane, kao i Bijela Ploča s porodicama koje su ostale u kućama i takodje primili izbjeglice." (A.Hadžišehić)

 

14:40 - MOŠEVAC: "Upravo sam pričao sa Alenom Husakovićem, kaže da su dole dobro, da je na vrijeme stanovništvo evakuisano, te da je nekolicina njih preko šume krenulo putem Maglaja" (Adel Bilić).

 

14:10 - ALARM! Građani Maglaja MOLE da se HITNO otvori skladište kompanije AS u Maglaju hrana prijeko potrebna. AS GRUPA

 

14:05 - Trudnica je u helikopteru, uskoro je na sigurnom.

 

12:55 - Prema posljednim mjerenjima visina rijeke Bosne u Reljevu iznosi 373cm, dok je u Zenici 545cm. Nivo vode je i dalje u opadanju. U Zavidovicima rijeka Bosna se polako vraca u okvir korita.

 

12:55 - Donja cesta na Omerdinom polju može se gaziti i traktorom proći. Kuće uz rijeku Bosnu su jos zarobljene. Dobili su vodu i hranu. Vodostaj opada.

 

12:55 - Nastojimo pratiti situaciju sa relevantnim informacijama, mnogo informacija možete vidjeti na twitteru https://twitter.com/search?q=%23maglaj&src=hash

 

12:25 - Građani u blizini Karingtonke su dobili samo vodu hranu nisu. Ljudi u kućama i stubištima lože ormare da naprave hljeb.

 

12:20 - NATRON: Radnici na kotlu mašu da im se pomogne.

 

12:08 - STARI GRAD: Pomoć nikako ne stize niti je bilo ko do njih dolazio, najpotrebnija im je voda, apeluje se da se neko uputi u stari grad sa vodom. Mimo pekar ručno pravi hljeb u pekari. Voda kod Dedine kafane i Narodne apoteke u padu, sada je do pasa i dalje opada. (A.Krpić)

 

12:05: -  NESLUŽBENO: Prema posljednjim informacijama trenutni vodostaj je oko 1m, odnosno to je 2m manje nego sinoć

 

12:00 - Ramiz Mehinagić: "SVI IZ NATRONKE SU DOBRO SVI SU ZDRAVI I ŽIVI" ; Berina Nalić: "Svi su izvučeni, čula sam se maloprije s tatom , on kaže ne vjeruje da je iko ostao u fabrici"

 

11:55 - INBOX: 'Kolega uposlen u Općini Tešanj javlja da su se uspjeli probiti do Misurića i nalaze se u džamiji, dovezli su hranu i hranu za bebe i ostale neophodne stvari, tako da ukoliko postoje raspoložive snage CZ ili slobodni čamci spasilačkih ekipa, da se zna da tamo postoji zaliha hrane.'

 

11:42 - HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO/HITNO

REDAKCIJI NAŠEG PORTALA UPUĆEN JE TELEFONOM DRAMATIČAN APEL. PORODICE U ZGRADAMA U ULICI CIVILNIH ŽRTAVA, U BLIZINI AUTOBUSKE STANICE, BIJELE VIŠESPRATNICE KAKO NAM JE OBJASNILA ČITATELJKA NEMAJU VIŠE VODE ZA PIĆE.

 

11:26 - Građani se žale na pomoć koja stiže, ljudi u jednoj zgradi (S2) su dobili flašu vode. Mora se pojačati pomoć. Kaže da će moći nekako izdržati još danas sa hranom, ali sutra ne.

 

11:20 - CZ poziva građane da ne kreću samovoljno prema gradu. 

 

11:19 - Emir Dedić, uposlenik Natron Hayata govorio je za AA: http://goo.gl/oY8lP3

 

11:04 - (NEPOTVRĐENO) Čamci OS sa hranom i vodom viđeni blizu ObalskE i I. Smajlagića vjerovatno će proći kroz cijelu ulicu i dijeliti hranu i vodu ugroženima. 

 

10:55 - APEL/APEL/APEL/APEL/APEL/APEL Ljudima u Donjim Bradićima nimalo nije dobro, klizište se pokrenulo, ljudi već od sinoć napuštaju kuće i nemaju gdje jer s jedne strane je voda, a s druge im prijeti klizište. HITNO je, neka neko pokuša doći do njih, dosta je djece, žena, invalida.

 

10:50 - BEBE U JELOVCU DOBILE HRANU. "NARODE, JAVIO MI JE TARIK, BEBE SU SAD 100% DOBILE HRANU." (Naida K.)

 

10:40 - Odlučan u nakani da pomogne stanovništvu grada i svojim sugrađanima, te da bude s njima, Haris Bajrić nakon što se nekako prebacio iz Sarajeva do Nemile, krenuo je sinoć iz Nemile u Maglaj pješke. Tada sam se zadnji put čuo s njim. Zna li neko neke informacije o njemu? Gdje je? Kako je?

 

10:34 - OHRABRUJUĆE VIJESTI, U Maglaj se probilo 10 spasilačkih timova CZ koji su bili blokirani u Nemili sinoć.

 

10:18 - Upravo se jedan kamion probio prema Misurićima, ponavljam kamion. Ljudi javljaju da je najneophodnija voda, hljeb, konzerve, gaće, čarape, potkošulje. U Maglaju su u toku evakuacije građana, od jutros su dva helikoptera sa čamcima krenula za Maglaj. Imamo zvaničnu informaciju da je jedan Maglajlija u helikopteru, zna najugroženija područja, tako da bi evakuacija trebala da se odvija brže. (Nadina)

 

10:07 - Iz kuća u Obalskoj ulici, u blizini Doma Zdravlja stižu apeli za hranom i vodom.

 

10:05 - Apeli stižu i iz Donjih Bradića kod Maglaja, gdje su kuće u selu popucale, a klizišta pokrenuta na više lokacija. Ljudi bježe u šumu, a selo je puno male djece i starih osoba.

 

10:03 - (INFORMACIJA OD GRAĐANA) U Natronu su 4 čamca i u toku je evakuacija u nepoplavljene dijelove Liješnice. Većina radnika je evakuisana, i svi će biti evakuisani! 

 

09:49 - Generalno, građani Maglaja iz stambenih objekata preko svoje rodbine traže da im se dostavi voda za piće.  

 

09:00 - U Maglaj stiže pojačanje iz Sarajeva te pomoć iz Bihaća, 200 paketa pomoći, 5 pumpi za ispumpavanje vode, 10 velikih rafting čamaca i obučeni spasioci. HVALA BIHAĆ.

 

08:30 - Pao nivo vode za oko 1m. Čekaju ekipe za pomoć ljudima koji traže evakuaciju.

 

Šaljite nam Vaše fotografije poplavljenih područja na info@maglajinfo.com

 

Budi u toku - www.maglajinfo.com

Komentari

NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.