maglajinfo.com
vijesti maglaj 9406

Na području Maglaja rijeka Bosna je u koritu

Vodostaj Bosne u Maglaju opada, teška situacija u Donjim Bradićima

7.08.2014. 10:15 0

Padavine koje neprestano padaju treći dan zaredom uzrokuju nove poplave i klizišta i na području naše Općine.

ČETVRTAK/7.8. 

16:00 - Prema informacijama kojima raspolaže naš portal na nekoliko mjesta u selu D. Bradići aktivna su klizišta, a preostali mještani u selu nakon svakih većih padavina bore se, boje i strepe od vode koja se nakuplja na lokalnom putu, u i oko njihovih dvorišta. U D. Bradiće se može samo pješke jer je putna komunikacija Fojnica - D. Bradići nakon posljednjih kiša ponovo prekinuta. U selu nema mnogo mještana jer se većina evakuisala, ali nema ni struje, niti vode. Staro klizište ponovo je pokrenuto i potvrđuje se ona tvrdnja koju smo tvrdili nakon majskog pokretanja klizišta, selo D. Bradići je selo u kome više života nema. 

 

14:30 - Maglaj je posjetio član Predsjedništva i iz svojih sredstava obećao pomoći obnovu tri stana. 

 

14:00 -  Prema prikupljenim podacima s vodomjernih stanica automatskog hidrološkog monitoring sistema "Agencije za vodno područje rijeke Save, Sarajevo", u posljednjih pet sati usljed prestanka padavina, na rijekama Bosna, Spreča i Tinja registriran je trend opadanja vodostaja.

 

13:38 - Vodostaj Bosne u 12:00 sati manji je za više od 8 cm od onog izmjerenog u 11:00.

 

12:40 - Vodostaj Bosne u Maglaju opada, prema mjerenju u 11:00 sati iznosi 348.775 cm

 

11:00 - Kako javlja naš dopisnik sa Bijele Ploče, podvožnjak koji je bio blokiran za saobraćaj više od 40 sati od jutros je prohodan za saobraćaj. 

 

03:40 - Vodostaj Bosne u Maglaju stagnira, prema mjerenju u 02:00 sati iznosi 418.09 cm. 

 

01:45 - Nema velikih promjena s vodostajem rijeke Bosne. On je i dalje u blagom porastu ali radi se o centimetrima i milimetrima. U

 

00:00 na mjernoj stanici u Poljicama osmotren je vodostaj u iznosu od 422.981 cm, dok je u 23:00 sata isti iznosio 421.739 cm

 

00:30 - U 23:00 sata osmotren je mali porast vodostaja Bosne, u 22:00 on je iznosio 421.057 cm, dok je u 23:00 sata osmotren vodostaj u iznosu od 421.739 cm. Pratimo i dalje vodostaj rijeke Bosne i situaciju na području naše Općine. 

 

SRIJEDA/6.8. 

 

23:55 - Kako nam javljaju čitatelji situacija u Gornjoj Liješnici nije idealna jer se rijeka Liješnica počela izljevati iz svog korita. Na poligonu kod lokalne škole u Liješnici je tridesetak centimetara vode. 

 

23:30 - U 22:00 sata na mjernoj stanici u Poljicama osmotren je porast vodostaja rijeke Bosne u odnosu na onaj izmjeren u 21:00 sat. U 21:00 sat vodostaj je iznosio 415.765 cm dok je u 22:00 421.057 cm.

 

22:35 - Vodostaj rijeke Bosne izmjeren u 21:00 sat daleko je manji već onaj izmjeren u 14:00 sati i iznosi 415.765 cm

 

20:35 - Nivo vodostaja Bosne u Maglaju i dalje opada, u 19:00 sati izmjeren je vodostaj u iznosu od 423.703 cm. 

 

19:51 - Od 15:00 sati vodostaj Bosne konstantno opada, prema posljednjim rezultatima mjerenja u 18:00 sati vodostaj Bosne je 431.681 cm, dok je u 15:00 sati iznosio 464.354 cm. 

 

19:40 - Strahoviti snimci rijeke Megare u Jablanici. 

 

18:45 - Prema mjerenjima u 17:00 sati vodostaj Bosne još je opao i iznosio je 444.47 cm. 

 

18:30 - Nešto iza 18:00 sati na Bijeloj Ploči prije ponovnih padavina koje su počele stigao je bager te pokušao osposobiti više od 24 sata zatvorenu putnu komunikaciju. Kiša ponovo pada, putna komunikacija, stari put Maglaj - Doboj još nije osposobljena.

 

17:40 - Stigli su rezultati posljednjeg mjerenja u 16:00 sati. Vodostaj Bosne opada, i isti prema mjerenjima u 16:00 sati iznosi 457.619 cm! 

 

17:30 - Jezivi prizori sa maglajske tvrđave. Ohrabruje mnogo slabiji intenzitet padavina, te spor rast vodostaja rijeke Bosne. U 14:00 sati osmotren je vodostaj u iznosu od 464.194 cm, dok je u 15:00 sati isti iznosio 464.354. 

 

16:35 - Kako javlja naš dopisnik sa lica mjesta, na Bijeloj Ploči rijeka Jablanica se kod bunkera povlači u svoje korito, a mještani se nadaju da će Jablanica uskoro odblokirati ovu putnu komunikaciju.

 

16:00 - Kiša pada smanjenim intenzitetom, a vodostaj Bosne prema mjernoj stanici u Poljicama kod Maglaja u 14:00 sati iznosio je 464.194 cm

 

15:30 - S obzirom da kanalizacioni odvodi ne mogu primiti svu vodu, a vodostaj Bosne je visok, sve ide ka tome da će voda blokirati prolaz ispod gradskog mosta. 

 

14:00 - Vodostaj Bosne raste iz sata u sat. Jutros u 8:00 sati u Poljicama kod Maglaja izmjeren je vodostaj u iznosu od 416.166 cm, dok je posljednje mjerenje u 13:00 sati pokazalo 464.474 cm.

 

13:30 - ODRŽANA SJEDNICA KRIZNOG ŠTABA - Danas je u sali Općinskog načelnika održana sjednica Kriznog štaba, na kojoj se raspravljalo o posljedicama ponovnih kiša koje su pogodile područje općine Maglaj.


Nakon sumiranja međusobnih informacija konstatovano je da je ponovo nastala šteta na stambenim objektim, privredi i infrastrukturi i to na području MZ Jablanica, naselje Bajrići te na nekoliko mostova na rijeci Jablanici čime je otežana putna komunikacija.


Izvršena je evakuacija dvije kuće a stanje je teško na klizištima i praćeno je uznemirenošću stanovništva. Oštećena je infrastruktura na području Bočinje, Bakotića, Ljubatovića, Liješnice tako da su ekipe na terenu kako bi se utvrdili prioriteti za slanje mašina i druge hitne intervencije.


Zatražena je pomoć od viših nivoa vlasti ali ona u ovom momentu nije obezbjeđena, stoji na oficijalnoj stranici Općine. 

 

12:55 - Zbog obilnih padavina u popodnevnim satima došlo je do izlijevanja rijeke Jablanice u istoimenoj MZ-i tako da je poplavljen jedan broj kuća, a također se aktiviralo klizište u toj MZ-i, u naselju Bajrići. Vatrogasci i uposlenici CZ-e su u redovnim obilascima terena. Vanredna sjednica štaba CZ-e u toku, stoji u izvještu Kantonalnog Štaba CZ za stanje na području ZDK.

 

12:33 - Kako javlja naš dopisnik iz Jablanice, vodostaj istoimene rijeke varira s obzirom na intenzitet kiše koja pada. Uskoro video i foto materijali iz Jablanice. 

 

12:00 - Rijeka Bosna ne prijeti izlijevanjem ali su brojni putevi neprohodni

 

11:45 - U foto galeriji pogledajte šta smo prije tridesetak minuta zabilježili u gradu. 

 

11:40 - U Maglaju je danas situacija stabilna. Uprkos kiši koja neprestano pada Bosna svojim sadašnjim vodostajem ne prijeti izlijevanjem iz svog korita. 

 

11:30 - Foto reporteri našeg portala od jutros su na terenu i prate situaciju. 

 

02:00 - Za Maglaj izdat žuti meteoalarm.

 

01:15 - Veliki broj Maglajlija i Maglajki sinoć je pratio situaciju sa vodostajem rijeke Bosne. Nakon što je u kasnim poslijepodnevnim satima nabujala velikom brzinom Bosna se nije izlila iz svog korita i njen vodostaj u posljednjim satima 5. avgusta počeo je opadati. Rijeke Jablanica i Megara nakon nakon ponovnog plavljenja velikog broja kuća i pomoćnih objekata vratile su se također u svoje korito. Situaciju sa vodostajima rijeka na području naše Općine pratiti ćemo i danas za kada meteorolozi najavljuju velike padavine. 

 

23:17 - Vodostaj rijeke Bosne manji je za 30 cm nego što je bio. 

 

22:02 - Jablanica i Megara vratile su se u svoje korito nakon plavljenja velikog broja kuća, saobraćajnica i poljoprivrednog zemljišta. Kako javlja naš dopisnik iz Jablanice pokrenuto je klizište u Bajrićima gdje su intervenisali pirpadnici PVJ Maglaj i evakuisali stanovnike dva stambena objekta. 

 

21: 45 - Jedan od naših dopisnika blokiran je na B. Ploči i ne može se probiti do grada, kako on javlja, situacija sa rijekom Jablanicom se poboljšava i ona se plahko povlači u korito. 

 

21:05 - Situacija u D. Ulišnjaku još uvijek je stabilna. 

 

21:00 - Povećan je vodostaj rijeke Bosne, metereolozi kao i Službe CZ upozoravaju stanovništvo na mogućnost novih poplava jer se kiša prognozira i narednih dana.

 

20:40 - Povećan je vodostaj rijeke Bosne. 

 

20:30 - U Jablanici su neki stambeni i poslovni objekti poplavljeni po četvrti put, kako javlja naš foto reporter sa lica mjesta.

 

20:01 - Kiša koja neprestano pada uzrokovala je nove probleme i na području naše Općine. U Jablanici se izlila istoimena rijeka. Naš foto reporter na licu je mjesta u Jablanici, prati situaciju i šalje nam strašne fotografije. 

 

16: 35 - Nekoliko bh. gradova u popdnevnim satima zahvatilo je jako nevrijeme, a Mostarom i Banja Lukom su bukvalno tekle rijeke niz ulice, piše novinska agencija Patria. Međutim, najave meteorologa nisu ohrabrujuće, jer nas sutra očekuje još nestabilnije vrijeme, a pri tome je za neke regije upaljen narandžasti meteoalrm, za razliku od današnjeg žutog.

 

Inače, narandžasta boja na meteoalarmu upozorava na veliku štetu i moguće ljudske žrtve.

 

- Sutra će u našoj zemlji prevladavati pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, lokalnim pljuskovima i grmljavinom. Izraženiji grmljavinski pljuskovi praćeni obilnijim padavinama, jakim udarima vjetra, lokalno i gradom, mogući su u sjevernim, istočnim i sjeveroistočnim područjima Bosne. Poslije podne, u većem dijelu Bosne, padavine slabijeg intenziteta. U Hercegovini pljuskovi i grmljavina se očekuju poslije podne – kažu iz Zavoda.

 

Budi u toku - www.maglajinfo.com

Komentari

NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.