Povećanje plaća za oko 30 posto
Dogovor o novim kolektivnim ugovorima doktora medicine i stomatologije u ZDK-u
14.09.2017. 14:49 0
Vlada Zeničko-dobojskog kantona prva je u Federaciji Bosne i Hercegovine koja je sa Strukovnim sindikatom ljekara i stomatologa ZDK usaglasila sve stavke za potpisivanje kolektivnog ugovora kojim bi plaće ljekara trebale biti povećane za oko 30 posto.
Predsjednik Strukovnog sindikata ljekara i stomatologa ZDK Haris Husremović kazao je da je predviđen etapni porast plaće za oko 30 posto. Sredstva za ovo usklađivanje plaća od 5.600.000 KM bit će osigurana iz Fonda zdravstvenog osiguranja ZDK-a, nakon što se ispune sve pravne norme za potpisivanje kolektivnog ugovora.
- Zadnje povećanje plaće medicinskim radnicima bilo je 2007., ali ono što nas raduje da su pregovori vođeni u saradnji nekoliko ministarstava. Za ovo povećanje moramo da vidimo koliki je priliv namjenskih sredstava tako da će se povećanje odvijati u nekoliko etapa. Sve je rađeno po planu i otprilike će u tri etape biti ispunjavani naši zahtjevi, da bismo već krajem godine počeli s blagim povećanjem - ističe Husremović.
Postignutim dogovorom Zeničko-dobojski kanton postaje prvi kanton u Federaciji BiH koji reguliše ovu oblast, a nakon usaglašavanja svih stavki kolektivni ugovor bi trebao biti potpisan za mjesec dana.
- Usaglasili smo kolektivni ugovor, i jedini smo u Federaciji Bosne i Hercegovine koji smo to do sada uradili, a uspjeli smo prvenstveno zahvaljujući saradnji i dogovorima. Vlada ZDK-a stoji iza ovog kolektivnog ugovora s kojim ćemo pokušati zaustaviti odlazak ljekara iz BiH - izjavio je kantonalni premijer Miralem Galijašević.
Zenički ljekari su održali nekoliko kraćih štrajkova upozorenja, ali su istovremeno pregovarali s ministarstvom i Vladom ZDK-a, jer je za svako povećanje trebalo osigurati i dovoljna budžatska sredstva.
- Dogovori o kolektivnom ugovoru počeli su krajem februara na federalnom nivou, ali su prebačeni na kantonalne nivoe i naš pregovarački tim dao je dobar prijedlog koji je evo sada prihvaćen. S obzirom na nedostajuća sredstva, napravili smo dinamiku povećanja plaća iako su sindikalni zahtjevi bili znatno veći, ali smo uspjeli razraditi dinamiku i pronaći zajednički dogovor - kazao je ministar zdravstva Dragoljub Brenjo.
Današnji postignuti dogovor u vezi s usaglašavanjem kolektivnog ugovora pokazao je, kako je rečeno, da se mogu postići rješanja na zadovoljstvo izvršne vlasti i korisnika budžetskih sredstva što će pokazati i tehnička realizacija dogovora.
Budi u toku - www.maglajinfo.com
NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.